חינוך לתאטרון ומתאטרון לחינוך - מאת טוביה גלבר מייסד בימת הנוער הסטודיו למשחק

מגיל 5 ועד כיתה יב'

הסניפים שלנו

הסטודיו הוותיק

טרומן 10 כפר סבא
studio@bimat-noar.co.il

הסניף החדש במתחם הקופסה בקניון כפר סבא הירוקה

רפפורט 3 כפר סבא
studio@bimat-noar.co.il

חינוך לתאטרון ומתאטרון לחינוך

מה באמת קורה בבימת הנוער הסטודיו למשחק לילדים ונוער בכפר סבא

טוביה גלבר מנהל הסטודיו למשחק מספר “אני מדמה את התיאטרון כמו הקומה השלישית בעוגת חתונה, הקומה הראשונה היא הבסיס הגדול, זהו העולם הרחב, הקומה השנייה האמצעית היא הסביבה הקרובה אלייך ואילו הקומה השלישית הקרובה לעיין עליה מונחות בובות החתן והכלה היא עולם התיאטרון, במת התאטרון שרואים בה הכל ואי אפשר לברוח ממנה, זאת המציאות”

 

התאטרון יוצא מהחיים ואילו אנו הקהל הולכים לראות את עצמנו על במת התיאטרון, את הסיטואציות אליהן אנו נקלעים או יכולים להיקלע במהלך חיינו, זהו ספר חי, ספר פתוח שבו משחקים השחקנים את הרגשות שלנו שלפעמים קשה לנו להביע אותם וזה מאפשר לנו להזדהות איתם. למשתתף בחוג תיאטרון – דרמה של בימת הנוער מעבר להנאה בלהיות על הבמה ולקבל את אור הזרקורים ישנו תהליך הרבה הרבה יותר מעצים, זהו תהליך שבו אתה נפגש עם עצמך בעיקר בחדר החזרות ובשעורי המשחק הכוללים בתוכם גם פעילות פיזית כמו תיאטרון תנועה, פנטומימה, משחק מול מצלמה, להטוטי קרקס ואפילו סייף, בצד הרגשי והמנטלי : יוגה, ליצנות, בובות וחפצים ואימפרוביזציה. במחזור הראשון של בימת הנוער בשנת 2000 כתבה לי תלמידה ואני מצטט “לא משנה באיזה מצב רוח אני באה לכאן, אני תמיד יוצאת אחרת”.

בבימת הנוער אתה לא לבד, זה לא טיפול פסיכולוגי אחד על אחד ממש לא, אתה בעצם עושה מה שנקרא “עשה זאת במו ידך” בעזרתם של הבמאים / מנחים וכמובן הפרטנרים, אתה מביא את עצמך לשינו מקום בחיים באמצעות התבוננות פנימה, ללב, לרגש, רק אז אתה יכול להסתכל לפרטנר שלך לתוך ליבו הוא ואז נוצרת התקשורת החיובית, כל אחד משמש לשני מראה אשר הופכת את היצר ליצירה משותפת.

אצלנו בבימת הנוער אין “חפירה” לעבר, הוא לא רלוונטי, אנו עובדים על רצון ופעולה עכשווית לטובת המחר. ברגע שאתה אמור לגלם “דמות” שהיא אחרת ממך אתה חייב לדעת ולהבין מה הרצון שלה, שהוא שונה מהרצון שלך כאדם, אך עצם ההתעקשות ברצון שלו אתה מגדיל את הרצון שלך ומתחיל להיות מודע למה אתה עושה כאן ומה אתה רוצה, לכן זהו לא טיפול פסיכולוגי זוהי מעבדה שבה אתה לומד להכיר את עצמך, מודע ליכולות שלך לומד מה יש לתקן וכך אתה עצמך מחזק את הביטחון הפנימי/אישי שלך, זה אמיתי.

בנוסף ללימודים בסדנאות התאטרון בכפר סבא / חוג דרמה בהוד השרון ורעננה אנו נוסעים לצפות בהצגות הטובות ביותר, עורכים סיורים מאחורי הקלעים בתיאטרון הקאמרי, נפגשים עם שחקנים מהשורה הראשונה כמו: איתי טיראן, יוסי מרשק, גורי אלפי, יובל סמו, אלי פיניש ועוד רבים וטובים אשר באים לבימת הנוער להעביר כיתת אמן בפני התלמידים ששואלים שאלות מקצועיות ומבוימים על ידם בסצנות תיאטרון.

התלמידים שלנו לוקחים חלק מרכזי בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה ומוכנים לעבודה בשוק הישראלי. רק השנה תלמידה שלנו לקחה חלק בתפקיד ראשי בסרט ישראלי חדש אשר נמצא בימים אלו בעריכה ואילו תלמיד אחר שיחק בסרט ישראלי נוסף בתפקיד משנה ושבעה תלמידים מהשכבה הצעירה נבחרו מתוך 20 ילדים מכל הארץ לקחת חלק בתוכנית “חיות במה” בהנחיית עלמה זק בחינוכית .

בכל שנה מעלה בימת הנוער הסטודיו למשחק בכפר סבא פסטיבל באודיטוריום בית ספיר בכפר סבא בה לוקחים חלק תלמידי שכבת הנוער והשכבה הבוגרת ואילו תלמידי השכבה הצעירה מעלים הפקות מקוריות בתוך הסטודיו בפני ההורים, המשפחות והחברים. מבין ההצגות שהועלו במסגרת הפסטיבלים : הם יורים גם בסוסים, טירונות בנות, הנחשול, בגדי המלך החדשים, חלום ליל קיץ, כולם רוצים לחיות , המופרעת, הילד חולם ועוד, בנוסף הועלו הרבה הצגות מקוריות העוסקות בחיי הנוער ונכתבו בשיתוף בני הנוער.

התיאטרון הוא מקפצה נהדרת לחיים ולא משנה מה תהיה, שחקן אדריכל, שף, עורך דין או בעל חברה אתה תהיה מעולה כי רכשת טכניקה בונה לחיים. בימת הנוער היא חוג תאטרון מקצועי בכפר סבא והוד השרון שפועל כמו סוג של תנועת נוער העוסקת בתיאטרון עפ”י ערכים עליהם גדלתי בתנועת הנוער בקריית טבעון הן כחניך, מדריך וקומונר וכמובן עפ”י דרך התיאטרון אותה קבלתי מניסן נתיב מורי ורבי, רצון, קבלת האחר, פתיחות, ביטוי אישי, חשיבה מחוץ לקופסא מתוך הריאליזם כבסיס איתן ובעיקר משפחתיות אותה מקבלים התלמידים בבימת הנוער ממני מירדנה אשתי העוסקת בהדרכה קולית ומצוריאל בני שהוא המפיק, איש המדיה וכמובן נשמה לא קטנה.

ללמד תיאטרון יכול רק מי שהוא בוגר בי”ס למשחק אשר רכש הרבה מיומנויות וטכניקה וככל שהוא יהיה שחקן טוב יותר, מחובר יותר לעצמו הוא יהיה גם מורה מצוין כי הוא מלמד ומעביר את האינפורמציה דרך השחקן שבו ובתוספות לניסיון חיים עשיר עם מחשבה פילוסופית מסוימת, זהו התבלין שהתלמיד מקבל במנה השבועית .

אני תלמידי של ניסן נתיב, הוא אשר ניתב לי את הדרך

לצפייה בתלמידים מספרים על בימת הנוער – חוג משחק, תיאטרון, דרמה בכפר סבא, הוד השרון ורעננה לחצו כאן

מתוך סדנת - חוג - תיאטרון - דרמה - משחק - לילדים - לנוער
מתוך בגדי המלך החדשים במסגרת סדנת תיאטרון - משחק - דרמה - לילדים - לנוער

להרשמה לשנה החדשה ופרטים נוספים:

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
דילוג לתוכן