המחזמר "שיער" בקאמרי - ביקורת - bimatnoar

מגיל 4 ועד כיתה יב'

הסניפים שלנו

הסטודיו הוותיק

טרומן 10 כפר סבא
z_gelber@netvision.net.il

הסניף החדש במתחם הקופסה בקניון כפר סבא הירוקה

רפפורט 3 כפר סבא
z_gelber@netvision.net.il

המחזמר “שיער” בקאמרי – ביקורת

ביקורת על המחזמר שיער בתיאטרון הקאמרי

מאת: זיו תשובה תלמידת בימת הנוער הסטודיו למשחק

במסגרת האהבה הגדולה שלי לתיאטרון, הלכתי לראות את המחזמר שיער בתאטרון הקאמרי. האמת, אין לי מילים, אבל אנסה בכל זאת, שיער הוא מחזמר שמופיע כבר שנים רבות בבמות שונות ברחבי העולם ועלה לראשונה בשנת 1967, כאשר ב1979 יצא סרט המבוסס על המחזמר

המחזמר מגולל את סיפורם של חבורת ״ילדי הפרחים״, ארוכי שיער, בעלי בגדים ססגוניים, שפועלים ודוגלים בשוויון, אהבה, חופש ושלום. המחזמר מספר את סיפורו של קלוד- צעיר שעומד להתגייס לצבא ארצות הברית (התקופה היא תקופת מלחמת ויאטנם) ואת המפגש שלו עם החבורה הססגונית, השמחה וחסרת המעצורים הזאת שקוראת לו לא להתגייס ולהצטרף אליהם, ההופעה מהפנטת, זה מתחיל בתלבושות הצבעוניות של כל משתתפי המחזמר, ממשיך לריקודים רבי משתתפים אשר מבוצעים באיכות, ללא פשרות ובשילוב של השחקנים והרקדנים המוכשרים ביותר. השחקנים מצליחים לייצר את האווירה החיובית והשמחה של החבורה מיד על ההתחלה, עם כניסה לבמה מתוך הקהל אשר גורמת לכולנו להרגיש חלק מהם, כמו הריקודים גם השירה מבוצעת ברמה גבוהה מאוד, למרות התרגום לעברית הכל יושב במקום ולא נשמע מאולץ או לא במקום, השחקנים מדהימים, כל אחד מעביר בדרכו שלו את המסר ואת הדמות. אחד השחקנים שבלט והדהים אותי ביותר היה עידו רוזנברג אשר גילם את “ווף” בצורה חסרת כל פחד או מעצורים, כשהוא חושף בפני הקהל קשת כה גדולה של רגשות ותחושות, מעלה על פני הקהל חיוך, גורם לו לצחוק וגם להתרגש. כשהסתכלתי הצידה ראיתי איך כל הקהל מהופנט אליו, מעריץ את הכישרון הענק שנמצא מולם.

כמובן שכל הקאסט הפגין כשרון מדהים. החבורה שעמדה מולי שבתה אותי, רציתי להצטרף אליהם, ולצחוק איתם, לצעוק איתם, למחות על מה שהם מוחים כי האמנתי להם. ראיתי את החברות על הבמה, את האהבה שיש בין החברים. שחקנים נוספים שבלטו היו עוז זהבי, חן אמסלם, מירב פלדמן, דן שפירא ושחקנים אדירים נוספים, אשר מצליחים להעביר מסר חזק מאוד תוך המון הומור מצד אחד, ורגש מצד שני. הכל זז בקצב, תמיד מעניין על הבמה, במשך שעתיים לא מצאתי רגע אחד של שעמום או של חוסר הבנה, פשוט שעתיים של הנאה צרופה, חגיגה לעניים וללב כאשר נוגעים במחזמר בנושאים כה מגוונים, בלי בושה, מותר לחשוב על הכל ולעשות הכל, אין שום בושה או פחד- אין אסור או מותר, תעשה מה שעושה לך טוב.

שיער לא עזב אותי לרגע מאז שנדלקו האורות באולם, מאז שהשתחוו השחקנים והרקדנים לקול מחיאות הכפיים הסוערות. קודם כל, למרות שמדובר על לפני כמה שנים טובות, הסיפור כל כך רלוונטי לחיים שלנו, לזמן שלנו ולמדינה שלנו, שנאת החינם הזאת אשר נמצאת בכל מקום במדינה שלנו ביננו לבין עצמנו, כשאנו מחפשים סיבות לריב ולכעוס במקום לחפש סיבות לאהוב ולקבל, המלחמות וההרוגים, המרדף אחרי האושר כשאנחנו בכלל לא יודעים אחרי איזה אושר אנחנו רודפים, הרצון הזה להיות כמו כולם, המסגרות שכל כך מקבילות אותנו. במדינה בה חיים ממלחמה למלחמה, כשבאמצע יש שקט, הרדיפה אחרי האפשרות האחרת היא דבר אפשרי ורצוי, לא חייבים להיכנע למציאות שאנו נמצאים בה. דבר אחד (טוב נו, חוץ מהבגדים המדהימים שלהם) שגרם לי לקנא מאוד בחבורה הזאת הוא החופש שנגלה לעיננו על הבמה. החופש ללכת אחרי מה שעושה לנו טוב, אחרי החלומות שלנו, אחרי מה שאנחנו מאמינים בו באמת. הייתה שם קבלה אינסופית לכל אחד, דבר מדהים וכל כך לא מובן מאליו בחיים שבהם כולם נראים וחושבים (בערך) אותו הדבר. הקלילות הזאת שהייתה ביניהם, כי הכל מותר, כל עוד, כמובן, לא פגעת במישהו אחר, וזה בסדר להיות שונה, ולחשוב ולאהוב ופשוט לחיות. 

אין לי ספק שיש לי, לנו, כל כך הרבה ללמוד מהם וזה יתחיל בקטן, כשנקבל אחד את השני, שנדע שכל אחד מאתנו הוא שונה, שזה כל היופי, ושלא חייבים ללכת אחרי העדר תמיד, כי עם כמה שזה נשמע בנאלי- השוני זה מה שיוצר את היופי בחיים שלנו. בעולם שלנו היום, במירוץ האינסופי שלנו אחרי הצלחה, אחרי ציונים, אחרי להיות הכי טובים (כשקלוד מספר לחבורה שהוא ילמד רפואת שיניים הם צוחקים עליו שיהיו לו חיים משעממים, ולמה? כי במקום ליהנות ולעשות את מה שהוא אוהב באמת הוא יעשה את מה שנחשב לטוב ומוצלח). אז אנחנו שוכחים לפעמים לחיות וקצת רודפים יותר מידי, וזה בסדר לרצות, ולשאוף גבוה, אבל, לדעתי, כל עוד זה שאיפות שלך ולא של החברה, כל עוד אתה קובע את הפסגה אליה אתה שואף להגיע. אז אני למדתי מזה שכדאי להפסיק קצת לרדוף ולהתחיל ליהנות עם החברים, עם המשפחה, ליהנות מהחיים ולהיות מי שאתה באמת. “שיער” בקאמרי, לא צריך להיות חובב תאטרון מושבע כדי ליהנות מהמחזמר, צריך בעיקר לאהוב לצחוק, להתרגש ולהנות.

מתוך המחזמר שיער

להרשמה לשנה החדשה ופרטים נוספים:

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני