ביקורת על ההצגה "אליס" של תיאטרון גשר מאת מיכל פסקובסקי

מגיל 4 ועד כיתה יב'

הסניפים שלנו

הסטודיו הוותיק

טרומן 10 כפר סבא
z_gelber@netvision.net.il

הסניף החדש במתחם הקופסה בקניון כפר סבא הירוקה

רפפורט 3 כפר סבא
z_gelber@netvision.net.il

ביקורת על ההצגה “אליס” של תיאטרון גשר

ביקורת על ההצגה אליס מאת תיאטרון גשר

מאת :מיכל פסקובסקי תלמידת בימת הנוער כפר סבא

בדרך כלל אני אוהבת לכתוב ביקורת להצגה ישר אחרי שאני צופה בה ככה הכל עוד טרי בזיכרון, אבל במקרה הזה פשוט לא הצלחתי. לקח לי הרבה זמן לעכל את ההצלחה החדשה של תיאטרון גשר ולהבין מה אני חושבת עליה… האמת שאני עדיין לא סגורה על עצמי

ההצגה מציגה ביוגרפיה דמיונית בהשראת דמותה של אליס מספרו הנודע של קרול “אליס בארץ הפלאות“, אליס לידל האמיתית שהיוותה השראה עבורו ואליס נוספת, אחרת – אישה באשר היא. שלושת הדמויות של אליס משוחקות על ידי שלוש שחקניות שונות מעולות ויוצאות דופן: בר שדה, נטע שפיגלמן ואפרת בן-צור. כל אחת מהן מביאה צד נועז, מרתק, מסקרן ומייצגות שלבים אנושיים בתוך סיטואציה דימיונית סוחפת וכואבת. סיפור אהבה-הדחקה שיכול היה לקרום עור וגידים רק בארץ הפלאות הזה של אליס.

המחזה של רועי חן והבימוי של יחזקאל לזרוב (הגאון יש לומר) יוצרים יחד מסע פסיכולוגי מרתק לקהל. לא מדובר פה בהצגה נורמלית עם קו עלילה ברור וסיום מספק, צמד היוצרים הזה הצליח ליצור חוויה תיאטרונית מרתקת ויוצאת דופן שלוקחת את הצופה לנסיעה קשה לעיכול לצידה של דמותה המורכבת של אליס. כל אחד שצופה בהצגה מצליח למצוא שייכות מסווימת למורכבות ולרצון לעוף לתוך עולם דימיוני שלא מתנגש במציאות.

ההצגה מסוגננת בפשטות, אין תפאורה, רק פס לבן וארוך שמגיע עד לקהל בשורה האחרונה ועליו מוקרנים מולטימדיות לאורך ההצגה שמוסיפות לאווירה הפסיכודלית.

באופן מקסים נעשה שיוך לסיפור הילדים “אליס בארץ הפלאות” עם השראה לדמויות ואפילו ציטטות מדוייקות מהסיפור המקורי. אבל אל תטעו אליס היא בכלל לא הצגה ילדים.

בזמן שצפיתי בהצגה, לא בדיוק היה לי ברור מה קורה, מה העלילה, רק כל מיני רגשות צצו לי שגם אותם אני לא ממש יודעת להסביר. כשיצאתי התחלתי לקרוא חלק מההיסטוריה ומהמכתבים של לואיס קרול, ואז הכל פתאום ניהיה לי ברור אבל עדיין כל כך הרבה מחשבות רצו לי בראש. ללא ספק ההצגה שהשאירה אותי עם הפה פעור להכי הרבה זמן. אבל אני לא אשקר, ברושם הראשוני שלי מההצגה הייתה לי הרגשה שהעלו ניסיון כושל של תאטרון אוונגרדי, מתייפייף וחי בסרט, מתנשא על הקהל, ניסיון לעשות משהו שונה, אבל יצא להם שונה מידי, ברמה כזו שהקהל לא מרגיש שייך. אבל המחשבות המשיכו לחלחל והבנתי שנעשה פה משהו גאוני! זה תאטרון איכותי שצריך לראות יותר בישראל, לאתגר את הקהל במה שהוא צופה ולא להאכיל אותו עם כפית מזהב, אז מה אם הוא שילם כרטיס?

קשה לי לתאר למה ההצגה הזו כל כך טובה, אבל אם אתם רוצים חווית תאטרון שונה, שסוחפת אתכם למקום עמוק יותר בנפש, רוצו לצפות, אל תחשבו פעמיים. מבטיחה לכם שעל ההצגה הזו אתם תחשבו עוד הרבה זמן.

 

להרשמה לשנה החדשה ופרטים נוספים:

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני